Poszukiwacz pojawia się w czasach, kiedy zło podnosi głowę - z Mieczem Prawdy w dłoni, zaprowadza sprawiedliwość i daje nadzieję. Richard Cypher jest Poszukiwaczem naszej ery - wraz ze Spowiedniczką i czarodziejem jest wybawieniem dla krainy, która tonie w mroku.
Sezony

Sezon 1

1. Prophecy
Richard spotyka tajemniczą Kahlan Amnell, która mówi mu, że jest Poszukiwaczem Prawdy – bohaterem przepowiedni, mającemu pokonać tyrana Darkena Rahla. Daje mu Księgę Policzonych Cieni i wraz z czarodziejem Zeddem – jego cichym opiekunem od 20 lat – ofiarowuje mu Miecz Prawdy, którego moc objawia się jedynie w rękach Poszukiwacza.

2. Destiny
Richard, Kahlan i Zedd planują schwytać Ranssyna Fane’a, oficera d’harańskiego, który zabił ojca Richarda, zrzucił winę na niego i nastawił przeciwko niemu własną rodzinę. I ukradł też Księgę Policzonych Cieni.

3. Bounty
Darken Rahl obiecał nagrodę za głowę Richarda. Po naszych bohaterów wyruszają łowcy nagród, korzystając z magicznych map pokazujących im, gdzie Poszukiwacz się znajduje.

4. Brennidon
Richard przez przypadek udaje się do Brennidon, miasta swoich narodzin. Tam okazuje się, że miasto jest pod d’aharańską okupacją. Gdy żołnierze go ścigają, poznaje kobietę, która wyjawia mu, że jest jego matką… ale czy to prawda?