Poszukiwacz pojawia się w czasach, kiedy zło podnosi głowę - z Mieczem Prawdy w dłoni, zaprowadza sprawiedliwość i daje nadzieję. Richard Cypher jest Poszukiwaczem naszej ery - wraz ze Spowiedniczką i czarodziejem jest wybawieniem dla krainy, która tonie w mroku.
Prophecy

Darken Rahl, tyran, który chce rozszerzyć swoje imperium na Midlandy, wysyła żołnierzy po Księgę Policzonych Cieni, która jest w posiadaniu Spowiedniczki imieniem Kahlan Amnell. Kahlan przekracza magiczną granicę wiodącą  do Westlandu, krainy bez magii, w poszukiwaniu czarodzieja. W Westlandzie Kahlan spotyka Richarda Cyphera, który pomaga jej uciec przed żołnierzami, jednak zostaje ranny – roślina znad bariery, która przybyła z nią, gryzie go w dłoń.

Richard  śledzi Kahlan, tymczasem d’harański oficer, Fane, który ścigał Amnell, udaje się do wioski Richarda i nastawia ludzi przeciwko niemu, wmawiając im, że Richard jest pod urokiem wiedźmy i nie jest już sobą. Kahlan znajduje czarodzieja, Zeddicusa Zu’l Zorandera i nalega, by zabrał ją do Poszukiwacza. Zedd  wskazuje na Richarda, który przybył za Kahlan, a którego czarodziej musiał uleczyć. Okazuje się, że nie jest on zupełnie przygotowany na przyjęcie swej roli. Cypher odmawia, tym bardziej, że wcale nie chce zabijać nikogo, nawet Rahla.

Gdy Richard udaje się do domu, by wszystko wyjaśnić, Ranssyn Fane zabija ojca Richarda i zabiera mu Księgę Policzonych Cieni, wrabiając go w morderstwo ojca. Brat Richarda, rajca Westlandu wierzy we wszystko co mówi Fane, jednak Richard w końcu przyjmuje odpowiedzialność Poszukiwacza i udaje się wraz z Kahlan i Zeddem, by odebrać Księgę Ranssynowi i pomścić ojca.